Program doktorandského semináře UČJTK FF UK v Praze
Letní semestr 2004/5, úterý 10,50-12,20, hl. budova FF UK, Palachovo nám. 2, m. č. 24
Vedoucí semináře prof. PhDr. Oldřich Uličný, DrSc.
Seminář se koná ve čtvrtek 10.50–12.20 v místnosti č. 24 / hl. b. Vyučující: prof. PhDr. Oldřich Uličný, DrSc.
Doktorský seminář I – čtvrtek 10.50–12.20 – místnost č. 24 / hl. b. Vyučující prof. PhDr. Oldřich Uličný, DrSc.
Doktorský seminář II – čtvrtek 13.00–14.30 – místnost č. 24 / hl. b. Vyučující prof. PhDr. Oldřich Uličný, DrSc.
Afáziologie – letmý vstup do problematiky
VYN: „Při komunikaci jazykem se užívá senzorických a motorických funkcí, které k tomuto účelu nebyly prvotně specializovány (Alajouanine, 1968)“
VYN: CMP – cévní mozková příhoda – nemoc, která se na celkové úmrtnosti podílí 8 %, její výskyt u nás – 200 na 100 tis. obyvatel, 12x víc osob příhodu přežije, takřka každý z nich trpí afázií; CMP je nejčastější příčina afázie (Alzh. Choroba- po 90. roce života u nás z 45 %)
-muži potřebují logopedickou rehabilitaci 2x častěji než ženy, lidé s nižší vzděláním potřebují více log. péče, lidé s nejtěžším pohybovým omezením potřebují log. terapii nejvíce, většina lidí kromě fyzické poruchy a poruchy řeči trpí po CMP také těžkou depresí. Jsou známy klínové tabulky již z 16. století př. Kr., popisující expresivní afázii chetitského krále Mirsilia po apoplexii (mozkové mrtvici, krvácení do mozku).
Časopis LB založen r. 1969. K dostání: knihovna Valentinská + internet www.buske.de/Linguistische-Berichte/LB.htm. Vychází: 4x ročně (im Februar, Mai, August und November), každý sešit cca. 128 str. Obsahově nevyhraněný. Abstrakty z posledních čísel:
Heft 196 (Dezember 2003)
Pragmatik: Warum wir Linguisten "euch Linguisten", aber nicht "sie Linguisten" akzeptieren können. Eine personendeiktische Erklärung, Gisa Rauh
Morphologie: Entstehung und Funktion der Fugenelemente im Deutschen, oder: warum wir keine *Autosbahn haben, Heide Wegener
Syntax: What do Reduced Pronominals Reveal about the Syntax of Dutch and German? Part 2: Fronting, Hans-Martin Gärtner, Markus Steinbach
...autosegmentální fonologii? Je to nelineární přístup k fonologii, který prezentuje fonologické procesy, jako např. tónovou a vokalickou harmonii, jako nezávislé na jednotlivých vokálech a konsonantech a přesahující jejich hranice. Výsledkem toho je, že fonologické procesy mohou ovlivňovat více než jeden vokál nebo konsonant najednou. Mě na tom baví, že fonologické reprezentace jsou v tomto přístupu multidimenzionální, několikavrstevné, přičemž každá úroveň vychází z lineárního uspořádání segmentů. Spojovací linie pak určují, jak jsou jednotlivé segmenty vrstev vyslovovány "naráz". Jedná se o progresivní teorii.
zdroj:
Goldsmith 1975